AC22: pióra i grubości linii

Tematy ściśle związane z programem ARCHICAD (tworzenie dokumentacji, modelowanie itp.)

Moderator: Rafał

Bywalec
Reputacja: 0

AC22: pióra i grubości linii

Postautor: solenzara » śr, 21-11-2018 11:36

• 0
Jak tworzy się własny zestaw piór? i czy to jest konieczne czy te gotowe zestawy są przydatne że nie potrzeba tworzyć sobie?
chodzi o to, że:
- przy zapisie do pdf to praktycznie wszystkie linie mam tak samo grube :?
-przy zapisie do dwg jest juz w ogóle galimatias, to co ma być cienkie jest grube i na odwrót, nie wszystko ale spora część :shock:

Ogólnie to nie rozumiem tych piór :oops: , w palecie jest milion kolorów czarnych, jest kilka drętwych kolorów, jak można dodać coś swojego aby np. zrobić wypełnienie czymś ciekawszym?
Te pióra to jest to dla mnie jeden z najtrudniejszych elementów w AC :roll: ,a do tego jeszcze te translatory (?) i warianty graficzne...
W kursie Rafała kwestia piór nie była szczegółowo omówiona niestety :cry:

Jeśli ktoś tak od siebie był w stanie mi to omówić jak to w praktyce się używa byłabym bardzo wdzięczna:)

Autochton
(nie chce się wyprowadzić)
Reputacja: 31

Re: AC22: pióra i grubości linii

Postautor: Koala » czw, 22-11-2018 15:25

• 0
Paletę możesz skomponować samemu po prostu modyfikując coś co jest.
taka najbardziej "nietknięta" w PL wersji nazywa się bodajże inwentaryzacja czy koordynacja (nie chce mi się odpalać PL wersji aby sprawdzić ;P) inne palety mają część piór zamienionych na czarny bądź biały kolor

Cała idea piórek w AC od wersji 10 polega na tym że poszczególne narzędzie (grupy narzędzi) mają z defaulta przypisane kolumny a w tych kolumnach kolejne pióra idąc od góry mają swoje funkcje (numery oznaczają nr wierszy!): 1 takie generalne, 2 przekrojowe konstrukcyjne, 3 przekrojowe niekonstrukcyjne, 4 symbole i separatory, 5 - obrys (np widok z góry), 6 - kolor wypełnienia, 7 - kolor tła wypełnienia

Od wersji 18 doszły pióra przypisywane do materiałów budowlanych - czyli ich wypełnień przypisywanych w definicji takiego materiału nr 141-160 (niby bardziej na krawędzie) , 161-180 (wypełnienia) ja u siebie dodaję kolejny wiersz na tła wypełnień bo też bywają przydatne.

Wszystko poza tym zależy jak są ustawione elementy/struktury warstwowe itd, Generalnie gdyby trzymać się schematu to pióra od 21-34 powinny być najgrubsze, potem 41-54 odpowiednio cieńsze itd.
Poza tym jeszcze jest "szkoła falenicka" i "otwocka" co do grubych linii w ścianach warstwowych i tak moglibyśmy dywagować i dywagować ;)

Pozdr,
Koala
WDROŻENIA I TRENINGI ARCHICADA U KLIENTA. PLIKI PROTOTYPOWE AUTOMATYZUJĄCE PRACĘ I OBIEKTY GDL NA ZAMÓWIENIE

Bardzo częsty gość
Reputacja: 6

Re: AC22: pióra i grubości linii

Postautor: Tikos » czw, 22-11-2018 15:51

• 0
Z tymi piórami to faktycznie chyba trochę zbyt skomplikowali w AC ;)
Ja wypracowałem sobie schemat, że używam palety "Budowlany" lub "Wykonawczy" z ustawieniami reprezentacji itp. takimi, jak będzie drukowane, czyli z grubsza czarno-białe rzuty i przekroje.
Jak gdzieś trzeba zdefiniować grubość, to używam tych piór z lewej. Jak potrzebuję jakiegoś koloru lub grubości, to dodaję do palety nowe pióro lub modyfikuję te z prawej.
Być może "nieprofesjonalnie" ale działa i tak mi jest wygodniej niż się zastanawiać, że np. akurat jest to strop i powinienem zastosować do przekroju pióro 29 a nie inne ;)
Polecam.
Win 10, AMD Ryzen 7 2700X, RAM 16GB, GTX 1060 6GB, SSD 128GB i inne szpargały...

Wróć do ARCHICAD