AC22 - Modyfikator odsunięcia dla ściany

Tematy ściśle związane z programem ARCHICAD (tworzenie dokumentacji, modelowanie itp.)

Moderator: Rafał

Bardzo częsty gość
Awatar użytkownika
Reputacja: 5

AC22 - Modyfikator odsunięcia dla ściany

Postautor: bartekzachar » śr, 08-08-2018 14:36

• 0
Witam wszystkich

Niezmiernie cieszy mnie wejście w życie AC 22. Na samym początku chciałem użyć modyfikatorów odsunięcia aby sobie wyprofilować piękną ścianę, którą w przyszłości da się w prosty sposób edytować.
Zrobiłem przykład Ściany o rdzeniu ceglanym z tynkiem obustronnym. Profil jak i modyfikatory bardzo ładnie działają.
Zrobiłem sobie również ścianę ceglaną obustronnie oklejoną glazurą na kleju do glazury (1,0 cm każda warstwa poza rdzeniem) i w zasadzie świetnie to działa.

Ale mam pewien problem - otóż w budynku, który inwentaryzuję mam taką ścianę, która jest ceglana 25,0 cm następnie obustronnie otynkowana (po 2,0 cm tynku) a następnie również obustronnie została pokryta glazurą na kleju.
Na zasadzie analogii chciałem stworzyć taki profil z 7 warstw oraz określiłem potrzebne modyfikatory zgodnie z poprzednimi ścianami. Pojawia się problem widoczny na załączonym obrazku.

Modyfikatory.jpg

do 17,0 cm grubości rdzenia - generalnie jest ok. Natomiast gdy zwiększam szerokość rdzenia do 25 - to program głupieje.
Czy ktoś jest w stanie coś poradzić?

Poniżej jeszcze schemat profilu jaki wykształciłem (dla celów zrozumienia odsunąłem od siebie poszczególne warstwy)

ściana rozbita.jpg

Help please?
Pozdrawiam

BAZA

Gość
Awatar użytkownika
Reputacja: 0

Re: AC22 - Modyfikator odsunięcia dla ściany

Postautor: maciek_sz » śr, 08-08-2018 17:27

• 0
Ustawiłem modyfikatory w taki sposób jak na zrzucie poniżej i wszystko zadziałało (mam nadzieję, że nie tylko mi :D ) - po połączeniu ze sobą wszystkich warstw profilu modyfikatory nie tracą swoich połączeń ale można też używać tabulatora do wybierania krawędzi do której modyfikator ma się przyłączyć.
Zrzut ekranu 2018-08-08 o 17.07.57.png

Zrzut ekranu 2018-08-08 o 17.06.50.png
ARCHICAD 22 /// MBPr 15" 2014, Intel Core i7 2.8 GHz, nVidia GT750M, macOS High Sierra (10.13.6)

Bardzo częsty gość
Awatar użytkownika

Postautor: bartekzachar » śr, 08-08-2018 19:31

• 0
Niemożliwe
U mnie wyskakują same błędy i nie można zmieniać prawie żadnej wartości. Czy ja coś robię nie tak czy mi się tylko wydaje?

ściana rozbita nr 2.jpg

pozdrawiam
Pozdrawiam

BAZA

Bardzo częsty gość
Awatar użytkownika

Postautor: bartekzachar » śr, 08-08-2018 19:43

• 0
Połowicznie się udało.
Jeśli rdzeń będzie ustawiony z modyfikatorem rozciągania to rzeczywiście działa. Ale jest z tym pewna komplikacja. Chodzi o linię odniesienia. Może być ona tylko w środku rdzenia aby to działanie miało sens. Jeśli linie rdzenia ustawię na brzegu rdzenia (na licu) to zmieniając grubość rdzenia poprzez modyfikator będzie mi się przesuwała ściana i będzie konieczne ustawianie linii odsunięcia. Oczywiście da się to zrobić lecz jest to trochę kłopotliwe. Lepiej jak linia odniesienia jest w osi bo wówczas modyfikator rozciągania zawsze działa w obu kierunkach a więc oś zostanie osią.

Tak czy inaczej dzięki.
Mimo wszystko ściana w moim pierwszym pytaniu powinna działać z linią odniesienia ustawioną w narożniku rdzenia. A nie działa. Czy u was też nie działa dokładnie taki sam przykład?

Pozdrawiam
Pozdrawiam

BAZA

Gość
Awatar użytkownika
Reputacja: 0

Postautor: maciek_sz » czw, 09-08-2018 11:18

• 0
Wydaje mi się, że w tym pliku działa to tak jak chcesz. Sprawdź :)
Ważne jest też prawidłowe ustawienie priorytetów materiałów budowlanych bo mogą one mieć wpływ na działanie modyfikatorów.
Profil Archiforum.pln.zip
(5.71 MiB) Pobrany 37 razy
ARCHICAD 22 /// MBPr 15" 2014, Intel Core i7 2.8 GHz, nVidia GT750M, macOS High Sierra (10.13.6)

Bardzo częsty gość
Awatar użytkownika

Postautor: bartekzachar » czw, 09-08-2018 13:13

• 0
Rzeczywiście w tym pliku działa prawidłowo ale tylko powyżej grubości cegły 12 cm bo np dla cegły grubości 8,0 cm już działa nieprawidłowo. Zrobiłeś to troszkę inaczej niż ja.
Priorytety mam ustawione prawidłowo ale nie rozumiem dlaczego u mnie nie działa.
Czy chodzi o zaczepienie węzłów? U ciebie to wyszło.

Edytowałem swój profil i działa tak samo jak w testowym pliku. U mnie rdzeń wyjściowy w profilu ma 8,0 cm grubości. Zmniejszając modyfikator np do 4,0 cm ściana się rozwala i ma nieprawidłowe warstwy.

Pozdrawiam
Pozdrawiam

BAZA

Autochton
(nie chce się wyprowadzić)
Reputacja: 31

Postautor: Koala » czw, 09-08-2018 16:54

• 1
Zawsze tak było w profilachże trzeba ustawić "minimum" i je później skalowac w górę. (dawniej "nie dało się" zeskalować w dół)

Pozdr,
Koala
WDROŻENIA I TRENINGI ARCHICADA U KLIENTA. PLIKI PROTOTYPOWE AUTOMATYZUJĄCE PRACĘ I OBIEKTY GDL NA ZAMÓWIENIE

Bardzo częsty gość
Awatar użytkownika

Postautor: bartekzachar » pt, 10-08-2018 08:45

• 0
No ale teraz da się skalować " w dół" z użyciem modyfikatorów. Bo jak pokazują tutoriale można zrobić nawet ujemną wartość i przesunąć "w drugą stronę" poza wartość 0.
Ale ok. najważniejsze że działa w wymaganym zakresie. Tak jak piszesz jeśli się ustawi minimum to "w górę" będzie dobrze.
Natomiast dalej nie wiem co jest źle w moim pierwotnym profilu? Bo przecież powinno działać.

Pozdrawiam
Pozdrawiam

BAZA

Wróć do ARCHICAD