Shell i odmierzanie relatywne

Tematy ściśle związane z programem ARCHICAD (tworzenie dokumentacji, modelowanie itp.)

Moderator: Rafał

Tubylec (zamieszkał na forum)
Awatar użytkownika
Reputacja: 5

Shell i odmierzanie relatywne

Postautor: garry » ndz, 25-06-2017 11:52

• 1
Od jakiegoś czasu "rzeźbię" dosyć złożone formy za pomocą Powłoki\\Shell (w niektórych aspektach powłoki z własnym obrysem i otworami są "łatwiej modyfikowalne" w dłuższej perspektywie modelowania aniżeli Morph//Kształt).
Niestety w niektórych okolicznościach co chwilę borykam się z niemożnością odmierzania relatywnego (czyli np. chcę rozciągnąć otwór w powłoce o zadaną odległość względem wybranego punktu odniesienia).
Zaczynam przeciąganie/przesuwanie itp otworu powłoki, określam punkt odniesienia (w którym pojawia się niebieskie kółeczko itd), wklepuję odległość i... ARCHICAD nie reaguje (albo odmierza wadliwie).
Nawet jeśli wklepię np "50-" i tak nie uzyskam takiego odsunięcia.
Nieco rozpoznałem temat i problem chyba dotyczy powłok "postawionych do pionu" (w takich głównie rzeźbię - choć niekiedy rzeźbię w powłokach "poziomych" ale w nich celowo obracam w 3d np otwory a niekiedy również obrys powłok, żeby uzyskać zamierzony efekt całości).
U mnie wygląda to tak:
0015.jpg

- (A) w powłokach "leżących/poziomych" nie zauważyłem problemów z odmierzaniem relatywnym - czyli OK;
- (B) w powłokach "stojących/pionowych" problem z odmierzaniem relatywnym dotyczy kierunku poziomego - prostopadle do zasadniczej płaszczyzny powłoki - NIE działa odmierzanie relatywne i w tym właśnie problem;
- (C) w powłokach "stojących/pionowych" problem z odmierzaniem relatywnym NIE dotyczy kierunku pionowego i poziomego czyli wzdłuż równoległych do zasadniczej płaszczyzny powłoki - czyli OK;
OK, jakimś rozwiązaniem jest wykonywanie w/w przesunięć relatywnych w oknie elewacji albo przekroju - albo to działanie trochę pod górę i też nie zawsze określone krawędzie chcą się w ogóle dać przemieszczać w elewacji lub przekroju.
Innym rozwiązaniem jakie niestety muszę stosować jest tworzenie linii pomocniczych w 3D określających relatywną odległość od określonego punktu i dopiero potem przeciąganie krawędzi otworu powłoki do takiej linii pomocniczej - to też dodatkowa robota. :(
U mnie ten problem występuje w Ac20 i 19 (wcześniejszych nie sprawdzałem).
Dell Precision M6600 | i7-2820QM 2.3, RAM32GB | 17 1920x1080, Nvidia Quadro 5010m 4GB | SSD 500 + HDD 1TB | Win7 64/Prof + LG34"/2560x1080
ARCHICAD 20+, ArtLantis S 2+

Wróć do ARCHICAD